title_muziejus.gif (986 bytes)

english versione-mailNuorodos
apie mus
muziejus
galerija
papuosalai
sveciu knyga

 

TIKRAS AR NE? 

 

XIX a. viduryje išrastas būdas kaip susintetinti natūralias, brangiai kainuojančias medžiagas. Viena padirbinėtojų aukų tapo Baltijos gintaras. Šiuo metu padirbinėti gintarą (ypač gintaro inkliuzus) tapo labai populiaru. Žmonės, mažiau žiną apie gintarą, yra apgaudinėjami: jiems kaip natūralus gintaras parduodami įvairūs falsifikatai, kartais už didžiulius pinigus. Šiame straipsnyje pamėginsime apžvelgti populiariausius gintaro falsifikatus ir būdus, kaip juos atskirti nuo tikro gintaro.

GINTARO IMITACIJOS

·     Kopalas

·     Stiklas

·     Fenoliniai sakai

·     Celiulioidas

·     Kazeinas

·     Moderni plastmasė

 

Kopalas
Kopalas yra parduodamas kaip Baltijos gintaras, tačiau iš tiesų tai yra labai jauni medžių sakai (nuo 1000 iki 1 mln. metų). Kopale gali būti ir natūralių inkliuzų, tačiau mėgstama juos falsifikuoti. Įdedami didžiuliai, pernelyg išvaizdūs gyvūnai. Kopalas lydosi daug žemesnėje temperatūroje (mažesnėje nei 1500C), labiau tirpsta nei dega, pakaitintas skleidžia "saldų" degančių sakų kvapą.

Stiklas
Stiklą gana lengvai galima atskirti nuo gintaro - jis žymiai kietesnis - jo negalima įbrėžti metalu, prisilietus šaltas, nedegus.

Fenoliniai sakai
Ši medžiaga dažniausiai aptinkama netikro gintaro karoliuose. Gintaro karoliukai būna ypač tikslios formos (ovalūs, facetuoti), labai vienodos spalvos (tamsiai raudonos, debesuotos geltonos, skaidrūs). Pakaitinti neskleidžia būdingo Baltijos gintarui pušų sakų kvapo.

Celiuloidas
Celiuloidas (celiuliozės nitratas) dažniausiai yra geltonas ir debesuotas. Optiškai jį gana sunku atskirti nuo gintaro. Jis yra kietesnis, ne toks degus. Pakaitintas skleidžia panašų į degančios plastmasės kvapą.

Kazeinas
Tai yra iš pieno pagaminta plastmasė. Karoliukai yra debesuotos, drumstai geltonos spalvos.Truputėlį sunkesnis už gintarą. Pakaitintas skleidžia panašų į degančios plastmasės kvapą.

Moderni plastmasė
Modernios plastmasės (poliesteris, polistirinas) dažnai naudojamos netikram gintarui ir inkliuzams gaminti. Šį pakaitalą optiškai labai sunku atskirti, nes juo galima puikiai išgauti autentiškas gintaro spalvas bei skaidrumą. Kaip ir kopale, padirbti inkliuzai būna pernelyg dideli (didesni nei 10 mm), labai aiškiai matomi, dedami dažniausiai į plastmasės centrą. Pakaitintas skleidžia degančios plastmasės kvapą.

 

TESTAI TIKRAM GINTARUI NUSTATYTI


Kvapo testai

 Kas yra gintaras?
Susidarymas
Morfologija
Inkliuzai
Spalvos
Gavyba
Apdirbimas
Tikras ar ne?
Savybės
Gintaro keliai
Archeologiniai radiniai
Gintaras medicinoje
Giminaičiai pasaulyje
Muziejus muziejuje


 

Kvapo testai yra patys efektyviausi, nes natūralus gintaras turi specifinį kvapą, jį sunku išgauti darant falsifikatus. Pakaitinę tikrą Baltijos gintarą, užuosite specifinį švelnų pušų sakų aromatą. Falsifikatų skleidžiami kvapai: kopalas - "saldžų" sakų, visi kiti - degančios plastmasės kvapą.

  • “Trynimo” testas
    Trynimu (geriausia trinti į delną) įkaitinti gintarą tiek, kad būtų galima užuosti pušų sakų kvapą. Trūkumai: reikia stiprios rankos, gana sunku (ypač poliruotą) įkaitinti gintarą iki reikiamo laipsnio, sunku patikrinti juvelyrinius dirbinius. Trinant į kitas medžiagas, gintaras gali susibraižyti.

  • Efektyviausias  - “karštos adatos” testas
    Įkaitintą adatą, įsmeigti į gintarą nežymioje vietoje (karolio gręžimo skylutėje etc.). Jei užuodžiate ryškų pušų sakų kvapą - tai tikras gintaras. Trūkumas: lieka mažas deginimo įspaudas - tai nepataisoma.

  • Gintaras yra trapus - durdami adata pastebėsite įtrūkimus. Duriant į plastmasę adata smigs.

 

Sūraus vandens testas

 

SPECIFINIS AROMATAS

Gintaro (taip pat kopalo ir polistirino) lyginamasis svoris (1.04-1.1) truputėlį mažesnis už sūraus vandens (1.15). Taigi tik šios medžiagos sūriame vandenyje plauks, visos kitos - skęs.

Į 300ml vandens įpilkite 7-8 pilnus arbatinius šaukštelius druskos ir išmaišykite. Keletą minučių tirpinkite druską vis pamaišydami vandenį. Atlikite bandymą, po to nuplaukite bandinį švariu vandeniu. Trūkumai: netinka polistirinui ir kopalui; papuošalams (metalas, karolių virvutė, užsegimas gintarą skandina). Norint galutinai įsitikinti, jog plaukianti medžiaga yra gintaras, reikia atlikti karštos adatos testą.

IR-spektroskopija

 

SŪRIAME VANDENYJE

Efektyviausias mokslinis metodas fosiliniams sakams identifikuoti – IR-spektroskopija. Baltijos gintarui būdinga IR-spektro atkarpa vadinama „Baltijos gintaro petimi".

 

"Patikimos rankos"

Yra daug metodų tikram gintarui atskirti nuo falsifikato, tačiau mažiau apie gintarą išmanančiam žmogui saugiausia gintarą būtų pirkti iš "patikimų rankų". Nuostabu, jei parduotuvė gintarui dar suteikia ir sertifikatą, liudijantį jo autentiškumą - būsite tikras savo pirkiniu.

 

Literatūra

 

BALTIJOS GINTARO
IR-SPEKTRAS

 

COPYRIGHT 2000 (C) Matas Mizgiris virsus